Severokórejskí hackeri chcú peniaze a nie ich tajomstvá

Severokórejskí hackeri sa čoraz viac pokúšajú ukradnúť peniaze a nie tajomstvo. Podozrivé pokusy o hacking boli až donedávna považované za snahu spôsobiť narušenie alebo prístup k údajom.
 
Severná Kórea rutinne popierala účasť na kybernetických útokoch.

koera
 
FSI analyzovala kybernetické útoky medzi rokmi 2015 a 2017.
 
Chudobná krajina teraz čelí ešte prísnejším medzinárodným sankciám, ktorých cieľom je zastaviť tok peňazí, ktorý by podporil rozvoj jeho zbrojného programu.
 
Snáď najvýraznejší hack prepojený so Severnou Kóreou v posledných rokoch bol zameraný na zábavný biznis spoločnosti Sony v roku 2014 – vyhladenie obrovského množstva údajov a vedenie k online distribúcii e-mailov, osobných a citlivých údajov o zamestnancoch, ako aj pirátskych kópií nových filmov.
 
FSI však nie je sama, keď hovorí, že došlo k posunu od tohto druhu rušivého, trápneho hacku a k kybernetickým útokom získavajúcim peniaze.
 
Niektoré kybernetické bezpečnostné spoločnosti tiež spojili Severnú Kóreu s globálnym kybernetickým útokom "WannaCry", ktorý v máji postihol 150 krajín a ochromil časti britskej Národnej zdravotnej služby (NHS). a žiadané obete platia za prístup k údajom.
 
Predpokladá sa, že americkí predstavitelia budujú prípad spájajúci minuloročný cyber-lúpežník v bangladéšskej centrálnej banke s minuloročnými 81 miliónmi dolárov na severokórejských hackeroch.

severní korea
 
Ruská firma Kaspersky prepojila Severnú Kóreu s útokmi na poľské banky.
 
Správa spoločnosti FireEye hovorí, že kybernetickí operátori v Severnej Kórei sa „čoraz viac zapájajú do finančne motivovanej činnosti“ a zameriavajú sa na služby virtuálnej meny.
 
"Herci sa zameriavajú na poskytovateľov virtuálnych menových služieb, ako sú burzy a sprostredkovateľské služby so sídlom v Južnej Kórei," uviedol FireEye.
 
"Zatiaľ nie je jasné, ako severokórejskí aktéri využívajú virtuálne meny, hoci zameranie týchto služieb má jednoznačný záujem."
 
Severná Kórea tiež uvádza, že ťaží virtuálnu menu Bitcoin.