Hliníkové disky aj do zimy

Ronal patrí medzi absolútne najväčších výrobcov kolies na svete. Vyrába najmä disky pre automobilky do originálnej výbavy, značky ako Audi, VW, Skoda, BMW a takmer všetky automobilové značky sveta obúvajú kolesá made in RONAL. V segmente doplnkovej výbavy ponúka RONAL zaujímavé a osvedčené dizajny, pričom je zachovaná kvalita originálnych dielov.

auto-tires-2615412_960_720

„Elektróny“ sú najčastejšie vyrobené zo zliatiny hliníka, hovorí sa im aj zliatinové disky. Nielen, že lepšie vyzerajú, ale nesú so sebou množstvo výhod. Drvivá väčšina hliníkových diskov je ľahšia ako oceľové plechové disky, s čím súvisia lepšie jazdné vlastnosti. Navyše, vzhľad auta nimi môžete povýšiť o pár levelov, nie nadarmo sa hovorí že „kolesá robia auto“. Sú však drahšie a pri poriadnej rane nesú so sebou jednu nepríjemnú vlastnosť…

hliníkové disky
Kým plechové disky pri menšej aj väčšej rane väčšinou „len“ ohnete, poriadna rana zliatinovému disku znamená jeho prasknutie. 
Plechový disk je teda menej odolnejší a mäkší. Hliníkový disk je pevnejší, ale dokáže prasknúť na niekoľko kusov. Skúsenosti niektorých pneuservisov hovoria, že neznačkové hliníkové disky z Číny alebo niektoré aftermarketové značky vydržia oveľa menej, ako fabrické originálne zliatinové disky. Lepšie sa však vyrovnávajú mäkšie disky.
Tvrdenie, že hliníkové disky do zimy nepatria, už neplatí snáď desaťročie. Samotní výrobcovia diskov vám garantujú to, že ich produkty sú vhodné aj do zimnej prevádzky, a to s ohľadom na výrobnú technológiu a odolnosť povrchovej úpravy voči soli a posypovým materiálom.